Projekt European Bibliodrama-Facilitator-Course 2017-2019 Advanced Training for leading Bibliodrama in multi-cultural and multi-lingual contexts dobiegł końca w czerwcu 2019. Zakończenie cyklu warsztatów miało miejsce w Krzyżowej – w malowniczo położonym centrum konferencyjnym w powiecie świdnickim, ok 50 km od Wrocławia. Istniejący tu od XVII w. pałac i skupione wokół dziedzińca budynki, dawna siedziba rodu von Moltke są obecnie siedzibą Fundacji Krzyżowa – założonej w r. 1990 z inicjatywy Niemców, Polaków, Holendrów i Amerykanów, którzy chcieli zachować pamięć o Kręgu z Krzyżowej (niem.: Kreisauer Kreis) – działającym w majątku rodowym hrabiów von Moltke w czasach nazistowskich jako ważne ognisko ruchu oporu. W dniu 12 listopada 1989 odbyło się tu historyczne spotkanie premiera T. Mazowieckiego z kanclerzem Niemiec H. Kohlem i odprawiona została msza św – pamiętna Msza Pojednania. Dzisiaj organizuje się tu spotkania, seminaria historyczne oraz imprezy kulturalne. Również jako miejsce zakończenia europejskiego projektu : kursu liderów bibliodramy organizatorzy wybrali Krzyżową ze względu na jej międzynarodowe znaczenie i wielokulturową symbolikę, .
Pomysłodawcą i koordynatorem projektu był nieoceniony Wolfgang Wesenberg pastor i nauczyciel bibliodramy z Berlina. W czasie dwóch lat trwania kursu jego uczestnicy podróżowali po licznych krajach (nie tylko Europy), bo każde szkolenie odbywało się w innym kraju – jednak przede wszystkim była to podróż po wielkim bogactwie metod i bogactwie osobowości doświadczonych wybitnych specjalistów zapraszanych do prowadzenia warsztatów.
Pierwsze spotkanie miało miejsce w Brommie pod Sztokholmem. Przywitali nas tam Lotta Geisler i Lars-Gunnar Skogar posiadający wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu bibliodramy . Na pierwsze spotkania stawiła się grupa kilkunastu osób z całej Europy: Niemiec, Węgier, Finlandii, Litwy, Rumunii, Belgii, Danii, Łotwy i Polski. W ciągu dwóch tygodni w ekspresowym tempie metodą learning by doing poznawaliśmy podstawowe zasady i sposoby pracy z bibliodramą.
Następne spotkanie odbywało się w Hamburgu w listopadzie 2017 , gdzie szkolenie poprowadziła Krystyna Sztuka i Wolfgang Wesenberg. Uczyliśmy się pracy z wyrażaniem siebie za pomocą kolorów, techniki meditative painting i performance w wolnej przestrzeni, a głównym tematem było Niebo i Ziemia (Haeven and Earth) oraz moja rama przez którą patrzę na świat.
W Kismaros na Węgrzech poznaliśmy Ewę Alfred z Berlina i Petera Vargę z Budapesztu, specjalizujących się w psychodramie biblijnej. Wcielaliśmy się w wyobraźni w pierwszy czas rajski – w Adama i Ewę. Doświadczaliśmy przekraczania granic, wygnania z raju i błogosławieństwa. Na koniec mieliśmy ciekawą dyskusję o międzykulturowej bibliodramie. Szkolenie w międzynarodowej grupie chrześcijan z różnych denominacji dawało już próbkę pracy w grupach wielojęzycznych i różniących się kulturowo i teologicznie.
W Finlandii w Järvenpää znów dotknęliśmy oryginalności nowych osób prowadzących i szerokich możliwości metod w Bibliodramie. Z Kimmo Hurri uczyliśmy się Empowering Photography, a Outi Haijanen dołączyła do doświadczania scen biblijnych odgłosy, muzykę, dźwięki. Niesamowicie poszerzało to wielozmysłowość odbioru tekstu biblijnego oraz możliwości osobistego wczuwania się w jego przekaz.
Świadomość i ekspresja ciała, chodzenie medytacyjne, improwizacja w ruchu to z kolei domena pracy Marcela Martina, którego gościliśmy w Tesalonikach.
Umiejętności uczestników były cały czas konfrontowane z rzeczywistością konkretnej praktyki – prowadziliśmy warsztaty pod superwizją zarówno w domu jak i w czasie zjazdów szkoleniowych.
I na koniec nastąpił finał projektu : spotkanie w Krzyżowej, gdzie zarówno grupa uczestników jak i prowadzący mogli podsumować wyniki projektu. W grupie zebraliśmy swoje umiejętności, superwizowaliśmy warsztaty i omawialiśmy przyszłe nasze zamierzenia. I oto jesteśmy: Vilhelmina, Virginja, Csaba, Birgit, Michael, Stefanie, Maria-Ioana, Anja, Caro, Andreas, Elefteria, Emese, Bente, Maria, Beata i Iga – asystenci, liderzy i trenerzy bibliodramy.
Iga Glapińska
[wds id=”2″]
SPOTKANIE ZE ŚWIĘTYM PAWŁEM NA BIBLIODRAMIE W GRECJI
świadectwo
W dniach 1-4 kwietnia w Tesalonikach miała miejsce piąta część międzynarodowego kursu liderów bibliodramy (European Bibliodrama-Facilitator-Course, Advanced Training for leading Bibliodrama in multi-cultural and multi-lingual context) – kursu podzielonego na moduły, z których każdy prowadzony był przez innego specjalistę, w innym kraju i w innym kontekście kulturowym. Heterogeniczność grupy obejmowała nie tylko narodowość, ale również wyznanie, funkcje eklezjalne, staż i obszar praktyki bibliodramatycznej.
W Tesalonikach poszukiwaliśmy własnej tożsamości jako liderzy bibliodramy pod kierunkiem prowadzącego ten moduł profesora Gerharda Marcela Martina. Po raz pierwszy w czasie kursu mieliśmy tam możliwość pracować z narracyjnymi tekstami świętego Pawła. Charakterystyczna dla prof. Martina hermeneutyczna wrażliwość na tekst prowadziła nas od językowej warstwy Pisma Świętego do jego głębszego znaczenia duchowego – a przez to też do wejścia w głąb siebie.
Dla mnie każdy dzień zaczynał się i kończył wędrowaniem na brzegiem morza. Od hotelu do Instytutu Goethego, gdzie mieliśmy warsztaty odległość wynosiła około 3 kilometrów. Poranna droga wiodła mnie obok starożytnych świątyń chrześcijańskich – dzisiaj cerkwi prawosławnego Kościoła greckiego. Pięć minut od hotelu znajdowała się katedra świętego Dymitra wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury. Święty Dymitr czczony jest przez Kościół rzymsko-katolicki, ale także przez Kościół ortodoksyjny, ormiański i koptyjski. Obok jego relikwiarza w katedrze znajduje się relikwiarz pierwszej męczenniczki Tesalonik – świętej Anizji. Katedra zbudowana w V wieku po najeździe Turków na to miasto służyła do 1912 roku wyznawcom islamu jako meczet.
Chodząc ulicami Tesalonik czułam się więc jakby w środku wielkiego dialogu religii, narodów, chrześcijaństwa z południa i północy. To tutaj urodzili się święty Cyryl i Metody.
Nasza bibliodrama w Tesalonikach była „stanięciem” na fundamencie męczenników, na fundamencie Kościoła świętego Pawła – Apostoła Narodów, była spotkaniem z tradycją, którą nad brzegiem morza mogliśmy oddychać i oddychaliśmy pełną piersią. Różnorodność technik pracy z ciałem połączonych z metodami teatralnymi pozwoliła na medytacyjne wyciszenie, a przez to też na kontemplacyjną refleksję nad światem, historią, wiarą ….
Beata Chrudzimska